Helezon Konveyörler

Uzmanlık alanlarımız arasında birinci sırada yer alan Helezon Konveyörlerimiz, bilimsel metot dahilinde oluşturulmuş tasarımlarıyla ve yılların getirdiği deneyim ile emsallerine göre üstün bir kalitede imal edilmektedir.

Üretmekte olduğumuz Helezon Konveyörler, tekne (gövde) ve taşıyıcı yaprakların (kanatların) tipine göre çeşitlenmektedir.

helezon_cizim

Tekne tipine göre

Helezon Konveyörler

O Tip Tekneli Helezon Konveyörleri:

Daha ziyade kısa mesafe taşımalarda ve tozun önlenmesi gereken ortamlarda kullanılır.

U Tip Tekneli Helezon Konveyörleri:

Uzun mesafe taşımlarda ve özellikle silo içi uygulamalarda tercih edilir. Fazladan eklenebilecek kapaklar yardımıyla taşınan malzeme gözetlenip kontrol eilebilir.

V Tip Tekneli Helezon Konveyörleri:

U Tip Tekneli Konveyörün avantajlarına sahip olmakla beraber akışkanlığın az olduğu ortamlarda kullanılabilir olmasıyla tercih edilir.

K Tip Tekneli Helezon Konveyörleri:

Genel olarak çok küçük çaplı helezonlarda teknenin silindirlerde büküm zorluğu olan ve büyük teknelerde de ölçü beraberliğinin temini için tercih edilir.

KP Tip Tekneli Helezon Konveyörleri:

K Tip Tekne’nin alt köşeleri Pahlı (45 derece kesik) durumudur. Genel olarak büyük çaplı helezonlarda kullanılır. Büyük çaplı helezon tekneleri için imalat kolaylığı ve ölçü beraberliğinin temini için tercih edilir.

KPG Tip Tekneli Helezon Konveyörleri:

KP tipi teknenin çoklu helezonlar için uygulanma şeklidir. Konveyör teknesi ikili, üçlü, dörtlü gibi helezon grupları barındırabilir. Yoğun olarak sunta imalat sektöründe, daha geniş alandan malzeme beslenmesi için veya helezon konveyör yüksekliğinin fazla olmasına hacimsel anlamda müsaade olmayan durumlarda, aynı kapasiteyi daha alçak ama yaygın helezon konveyörler temin için uygulanır.

Yaprak tipine göre

Helezon Konveyörler

Sürekli Helezonlar:

Klasik yaprakların aksine, birden fazla sayıda hatve tek bir parça sacdan kesintisiz olarak imal edilmiş olan yapraklardan oluşmaktadır. Yoğunlukla hububat taşımasında ve hafif işlerde kullanılır. Sınırlı çapa kadar üretilebilir.

Ay Yaprak Helezonlar:

Helezon geometrisi kazandırılmış küreklerden oluşmaktadır. Taşıma esnasında malzemenin karıştırılması da isteniyorsa bu tür yapraklara başvurulmalıdır.

Şerit Yaprak Helezonlar:

Helezon geometrisi kazandırılmış şeritlerden oluşmaktadır. Ay Yaprak Helezonlarda olduğu gibi taşıma esnasında malzemenin karıştırılması isteniyorsa bu yaprak türü tercih edilir.

Adımları(Hatveleri) Artan Helezonlar:

Bu tip yaprakların adından da anlaşılacağı üzere mil ekseni boyunca hatveleri artmaktadır. Bazı kazanlarda olduğu gibi genleşen kömürün genleşmesini telafi etmek veya silo içerisinde kullanılan konveyörlerde, konveyörün üzerine baskı yapan malzemenin yarattığı sıkışmanın önlenmesi için kullanılır.

Adımları(Hatveleri) Azalan Helezonlar:

Bu tip helezonlar yukarda belirtilen hallerin tam tersinde, yani malzemenin sıkıştırılması gereken hallerde kullanılır. Malzeme helezona büyük hatvede girip küçük hatvede dışarı çıkmaya zorlanır. Yoğun olarak yağ çıkarma ve ekstrüksiyon işlerinde tercih edilir.

Helezon Çapı Azalan Yapraklar:

Konik teknelerde kullanılan bu tür yapraklar Hatveleri Azalan Yapraklarda olduğu gibi malzemenin taşımanın sonuna doğru sıkıştırılması gerektiğinde kullanılır.

Esnek(Flexible) Yapraklar:

Plastik boru içerisinde çalışan bu yapraklar boru ile beraber esneyebilme özeliğine sahiplerdir. Böylelikle hortuma benzer bir biçimde malzeme girişi veya çıkışı istenildiği gibi yer değiştirebilir.

Şaftsız Yapraklar:

Helezon Konveyörlerde taşınması güç olan malzemelerin veya büyük düzensiz şekilli parçaların taşınmasında tercih edilir. Arıtma tesisleri gibi asimetrik malzeme akışının yoğun olduğu alanlarda sıkça kullanılmaktadır.

Aşınma Plakası İlave Edilmiş Yapraklar:

Aşındırıcı malzemelerin taşınması esnasında hayati rol oynayan yapraklardır. Özellikle kum yıkama helezonlarında kullanılan bu tip yaprakların uç kısımlarda oluşacak olan aşınma, üzerlerine eklenmiş plakalarla önlenebilmektedir. Plakaların değiştirme kolaylığı ise aşındırıcı ortamın zor koşullarında ekonomik ve dayanıklı bir çözüm sunar.

Fotoğraf Galerisi

Helezon Konveyör Fotoğrafları